Czwarta rewolucja przemysłowa. Co nas czeka?

Czwarta rewolucja przemysłowa. Co nas czeka?

W XIX wieku świat został wywrócony do góry nogami. Na skutek wynalezienia silnika parowego Europa (i w końcu cały świat) wkroczyła w rewolucję przemysłową. Na terenach zurbanizowanych, produkcja odbywała się na znacznie większą skalę, narodził się przemysł masowy. Niedługo po tym nastąpiła druga rewolucja przemysłowa: rewolucja technologiczna. Okres ten charakteryzował się rewolucyjnymi wynalazkami opartymi na energii elektrycznej, takimi jak żarówka, samochód i fotografia. W XX wieku, niedługo po II wojnie światowej, rewolucja cyfrowa wprowadziła nową erę: wiek telewizji, komputera, Internetu i oczywiście telefonu komórkowego. Innymi słowy, są to trzy ważne, charakterystyczne i szczególnie wpływowe okresy. Teraz ludzie mówią o czwartej rewolucji przemysłowej. Czego możemy się po niej spodziewać? I co to oznacza dla branży logistycznej?

Przemysł 4.0

W przeciwieństwie do rewolucji z ubiegłego okresu, którą zaczęliśmy dostrzegać znacznie później niż się faktycznie rozpoczęła, czwarta rewolucja przemysłowa (lub Przemysł 4.0) była zapowiadana od dłuższego czasu, jeszcze przed jej rozpoczęciem. Obecnie znajdujemy się na końcu tego przełomowego okresu: prognozy stają się bardziej konkretne, a pierwsze wydarzenia pojawiły się już w naszym życiu.

Czego możemy się spodziewać?

W odróżnieniu od poprzednich rewolucji, w których para, elektryczność i komputery były jej głównymi elementami, czwarta rewolucja przemysłowa koncentruje się na łączności. Komunikacja między ludźmi i maszynami będzie jeszcze bardziej scalona, lub wręcz całkowicie się zintegruje. Połączone zostaną sieci, platformy, urządzenia, systemy i ludzie. Pierwsze rezultaty, które stanowią podstawę do dalszego rozwoju, są nam już znane. Pomyślmy o sieciach 5G, druku 3D, sztucznej inteligencji (AI) i Internecie rzeczy (IoT).

Konsekwencje dla branży logistycznej

Z badań wynika, że przyszłe rozwiązania, takie jak dostarczanie przesyłek z wykorzystaniem dronów, samobieżnych samochodów ciężarowych oraz integracja pomiędzy przepływami komunikacyjnymi i lokalnymi drukarkami 3D, mogą stanowić poważne zagrożenie dla sektora logistycznego. Z drugiej strony, perspektywy cyfrowej działalności logistycznej są obiecujące. Jak już wspominaliśmy, można korzystać z sztucznej inteligencji (AI) w swoim magazynie oraz danych w czasie rzeczywistym za pomocą odpowiednich narzędzi.

Przygotuj się

Bez względu na konsekwencje tych zmian, jakie mogą się pojawić za kilkanaście lat, jedno jest pewne: zmiana jest konieczna. Koncentrując się na czynniku ludzkim – inwestując w umiejętności i zasoby – oraz stając się organizacją zorientowaną na IT i elastyczną, można przekształcić możliwe zagrożenia rewolucji w szanse dla swojego biznesu.

Peleton

Czwarta rewolucja przemysłowa daje nam fascynującą perspektywę, to oczywiste. Obecnie aktualny rozwój sytuacji może być niejasny i nikt nie wie, jak za dziesięć, dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat będzie wyglądać branża logistyczna. Oczywiście, możesz samemu stawiać czoła nadchodzącej rewolucji, jednak nie jest to konieczne. Aby poradzić sobie z szybkimi zmianami w świecie IT i branży logistycznej, warto zapoznać się z naszym rozwiązaniem. Wybierając odpowiedni system, jesteś zawsze na bieżąco i jednocześnie masz pewność, że masz do dyspozycji właściwe, dostosowane do Twojej branży narzędzia, które pomogą Ci w rozwoju. Zarówno teraz, jak i za dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści lat.

Rozwój krótkoterminowy

Rozwój czwartej rewolucji przemysłowej jest zatem dla branży logistycznej z jednej strony ostrzeżeniem, ale może być również postrzegany jako szansa. To możliwość, aby rozwijać się jako organizacja, lepiej wspierać swoje procesy i pokazać swoim (potencjalnym) klientom, że jesteś gotowy na przyszłość. Czy jesteś ciekawy czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie? Wkrótce podzielimy się z Tobą przewidywanymi trendami na rok 2021. Bądź na bieżąco!

Jeden komentarz
  1. Wszystko się rozwija, a świat idzie do przodu, dlatego z biegiem lat pojawia się coraz więcej nowych technologii i różnego rodzaju innowacji, które ułatwiają nam funkcjonowanie. Czwarta rewolucja przemysłowa przede wszystkim ma na celu wykorzystywanie automatyzacji, dzięki czemu rola człowieka może się zmniejszyć. Ma to swoje plusy i minusy.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *